Vitamín B6 je nevyhnutný pre zníženie hromadenia mazu pri korienkoch vlasov. Prirodzený proces tvorby kožného mazu je nevyhnutný pre udržanie zdravej pokožky a vlasov. Ale nadmerná tvorba mazu pri korienkoch vlasov môže spôsobiť množstvo problémov, ako sú mastné vlasy, lupiny a dokonca aj vypadávanie vlasov. Funkcia vitamínu B6 pri kontrole tvorby kožného mazu bola objasnená nedávnym výskumom, ktorý ponúka potenciálnu liečbu pre ľudí s poruchami mastnej pokožky hlavy.

Vitamín B6 pre zníženie hromadenia mazu pri korienkoch vlasov

Poznať kožný maz a ako to funguje
Mazové žľazy nachádzajúce sa v koži a pokožke hlavy vylučujú mastný materiál nazývaný kožný maz. Vykonáva niekoľko dôležitých úloh:

Hydratácia: Maz prispieva k hydratácii pokožky a vlasov.
Ochrana: Vytvára stenu, aby sa zabránilo poškodeniu životného prostredia.
Antibakteriálne vlastnosti: Sebum má antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú predchádzať infekciám kože.
Napriek týmto výhodám môže nadmerná produkcia kožného mazu viesť k nežiaducim výsledkom vrátane mastných vlasov, upchatých pórov a vyššieho rizika vzniku akné.

Funkcia B6
Pyridoxín alebo vitamín B6 je vo vode rozpustný vitamín, ktorý je nevyhnutný pre mnohé telesné procesy, ako je syntéza neurotransmiterov, tvorba červených krviniek a metabolizmus bielkovín. Vo vede sa čoraz viac uznávajú jeho účinky na riadenie kožného mazu a zdravie pokožky.

Mechanizmy pôsobenia

Produkciu mazu ovplyvňuje vitamín B6 niekoľkými spôsobmi:

Hormonálna regulácia: B6 hrá úlohu pri regulácii hormónov, najmä androgénov, o ktorých je známe, že zvyšujú produkciu kožného mazu. Vitamín B6 má schopnosť znižovať nadmernú sekréciu kožného mazu reguláciou hladín androgénov.

Enzýmová aktivita: Má vplyv na niektoré enzýmy, ktoré sa podieľajú na produkcii kožného mazu. Vitamín B6 môže reguláciou týchto enzýmov podporovať udržanie ideálnej úrovne tvorby kožného mazu.

Protizápalové účinky: Vitamín B6 má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu upokojiť pokožku hlavy a znížiť hyperaktivitu mazových žliaz.
Klinické dôkazy: Výskum ukázal, že vitamín B6 je účinný pri regulácii tvorby kožného mazu. V jednej známej štúdii tí, ktorí užívali doplnky vitamínu B6, zaznamenali značný pokles produkcie kožného mazu v porovnaní s kontrolnou skupinou. Podľa inej štúdie môže lokálne podávanie vitamínu B6 úspešne znížiť mastnotu a zlepšiť celkové zdravie pokožky hlavy.

Vitamín B6 je nevyhnutný pre zníženie hromadenia mazu pri korienkoch vlasov

Užitočné aplikácie

Odporúčaný denný príjem vitamínu B6 môžete získať prostredníctvom jedla, tabletiek a lokálnych terapií.

Zdroje výživy

Jednou z prirodzených stratégií na zvýšenie príjmu vitamínu B6 je konzumácia potravín s vysokým obsahom živín. Medzi top zdroje patria:

hydina, vrátane moriek a kurčiat
Ryby, najmä tuniak a losos
obilniny s pridanými živinami a celé zrná
Strukoviny vrátane šošovice a cíceru
zelenina, najmä tmavozelená
Semená a orechy

Doplnky sú jednoduchým spôsobom, ako získať dostatok vitamínu B6 pre ľudí, ktorí môžu mať problémy s jeho dostatkom prostredníctvom stravy. Pred začatím nového režimu doplnkov je najlepšie porozprávať sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste určili vhodné dávkovanie a vylúčili akékoľvek potenciálne liekové interakcie.

Kozmetické prípravky pre tento problém: Kérastase kompletné riešenie pre mastné korienky vlasov, Kérastase Specifique Divalent

Aktuálne intervencie. Prípravky na starostlivosť o vlasy s obsahom vitamínu B6 je čoraz ťažšie nájsť na trhu. Šampóny, kondicionéry a kúry na pokožku hlavy, ktoré obsahujú tento vitamín, môžete aplikovať priamo na pokožku hlavy, aby ste pomohli kontrolovať produkciu kožného mazu a zlepšili zdravie vašich vlasov.

Jednou dôležitou zložkou v boji proti nadmernému hromadeniu kožného mazu pri korienkoch vlasov je vitamín B6. Vitamín B6 ponúka rozmanitý prístup k zachovaniu zdravej pokožky hlavy a nádherných vlasov tým, že kontroluje hormonálnu aktivitu, ovplyvňuje výkon enzýmov a ponúka protizápalové vlastnosti. Vitamín B6 môže pomôcť udržať vašu pokožku hlavy vyváženú a vaše vlasy vyzerať čo najlepšie. Môže sa získať prostredníctvom potravín, doplnkov alebo lokálnych aplikácií.

Závesné Lampy

Závesné Lampy