Technológia čítania mysle prichádza a než prídu všetky, musíme zistiť etické dôsledky. Schopnosť vypočúvať a manipulovať s elektrickou aktivitou v ľudskom mozgu sľubuje, že pre mozog urobí to, čo biochémia pre telo. Keď idete k lekárovi, použije sa chemická analýza vašej krvi na zistenie zdravia vášho tela a potenciálnych chorôb. Vopred varovaní, že máte vysokú hladinu cholesterolu a hrozí vám cievna mozgová príhoda, môžete podniknúť opatrenia, aby ste sa jej vyhli.

Technológie ovládania mysle

Rovnako tak v experimentálnom výskume, ktorý má čoskoro vstúpiť do lekárskej praxe, len niekoľko minút monitorovania elektrickej aktivity vo vašom mozgu pomocou EEG a ďalších metód môže odhaliť nielen neurologické ochorenia, ale aj duševné stavy, ako je ADHD a schizofrénia. A čo viac, päť minút monitorovania elektrickej aktivity prúdiacej vašim mozgom, pričom nerobíte nič iné, iba nechávate svoju myseľ blúdiť, môže odhaliť, ako je váš individuálny mozog zapojený.

Klepnutím na svoju putujúcu myseľ môžete zmerať svoje IQ, identifikovať svoje kognitívne silné a slabé stránky, vnímať svoju osobnosť a určiť svoju schopnosť učiť sa konkrétne druhy informácií. Elektrická aktivita v mozgu predškoláka môže byť použitá napríklad na predpovedanie toho, ako dobre bude dieťa schopné čítať, keď pôjde do školy.


Technológie ovládania mysle a sme tam kde môže dôjsť k zneužitiu vedy na vojenské účely, lebo všetky tieto veci najpv preveruje armáda.

Ak sa nedopracujete z finančných dôvodou k technológiám, stačí vám lacnejšia manipulácia dezinformáciami. Tá je lacná a funguje účinne, lebo národ prestal čítať knihy a číta len hoaxy na Facebooku a v proruských médiach na Slovensku. Je to lacné, ruble sa len valia na Slovensko.

Videli sme to na proruských médiach hlavné správy a hlavný denník, kde bola vakcína Sputnik ako Higgsov Bozon a každý kto ju nechcel, bol označený za liberálneho fašistu. Teraz je to prepytujem úplne naopak a každý kto chce ten ruský Higgsov Bozon je super ultraliberálny fašista. Technológia ovládania mysle dezinformáciami ako vyšitá. Musíte zomrieť na Covid-19 lebo sa nesmiete očkovať a pre tieto weby ste nepriateľ štátu číslo jeden 🙂


Ako opisuje svoju novú knihu Electric Brain (BenBella, 2020) „Potom, čo som mal mozgové vlny v mojej voľnobežnej mysli zaznamenané pomocou EEG iba na päť minút, neuropsychológ Chantel Prat z Washingtonskej univerzity v Seattli vyhlásil, že naučiť sa cudzí jazyk bude pre mňa ťažké kvôli slabým beta vlnám v konkrétnej časti môjho jazyk spracovania mozgovej kôry.

Ako zmení táto schopnosť poznať myseľ človeka vzdelanie a výber povolania?

Neurovedec Marcel Just a kolegovia z Univerzity Carnegie Mellon používajú zobrazovanie mozgu fMRI na dešifrovanie toho, čo si človek myslí. Vedci môžu pomocou strojového učenia analyzovať zložité vzorce činnosti v mozgu človeka, keď myslia na konkrétne číslo alebo predmet, čítajú vetu, prežívajú určité emócie alebo sa učia nový typ informácií. myšlienky a emócie.

“Nič nie je súkromnejšie ako myšlienka,” hovorí Just, ale toto súkromie už nie je sväté.

Vedci, vyzbrojení schopnosťou vedieť, čo si človek myslí, dokážu ešte viac. Dokážu predpovedať, čo by človek mohol urobiť. Just a jeho tím dokážu zistiť, či osoba zvažuje samovraždu, jednoducho tým, že sledujú, ako ľudský mozog reaguje na slová ako „smrť“ alebo „šťastie“. Ako ukazujú tragické úmrtia komika Robina Williamsa a šéfkuchára celebrít Anthonyho Bourdaina, samovražda je často šokom, pretože ľudia majú tendenciu skrývať svoje myšlienky na samovraždu, dokonca aj pred blízkymi a terapeutmi.

Takéto „hackovanie mozgu“, aby sa zistilo, že niekto myslí na samovraždu, by mohlo zachrániť život. Technika aplikovaná na hromadných vrahov stredných škôl v Columbine mohla zabrániť hrôze nad dvoma tínedžermi, ktorí zabili svojich spolužiakov a učiteľov, ako aj pred ich samovraždami. Tento vhľad do samovražedných myšlienok je však získaný usúdením, že vzor mozgovej aktivity v mozgu jednotlivca sa líši od toho, čo sa považuje za „normálne“, ako je definovaný ako priemerná odpoveď veľkej populácie. V ktorom bode odstránime človeka zo spoločnosti, pretože jeho mozgová aktivita sa odchyľuje od toho, čo sa považuje za normálne?

Schopnosť ovládať elektrickú aktivitu v mozgových obvodoch má potenciál urobiť pre mozgové poruchy to, čo elektrická stimulácia dosiahla pri liečbe srdcových porúch. Žiarením elektrických alebo magnetických impulzov cez pokožku hlavy a implantovaním elektród do mozgu môžu vedci a lekári liečiť široké spektrum neurologických a psychiatrických porúch, od Parkinsonovej choroby po chronickú depresiu.

Ale perspektíva „ovládania mysle“ mnohých desí a mozgová stimulácia s cieľom zmeniť správanie a liečiť duševné choroby má špinavú históriu. V 70. rokoch minulého storočia neuropsychológ Robert Heath z Tulane University vložil do mozgu homosexuála elektródy, aby ho „vyliečil“ z homosexuálnej podstaty stimuláciou centra potešenia jeho mozgu.

Španielsky neurovedec José Delgado použil mozgovú stimuláciu u opíc, ľudí a dokonca aj nabíjacieho býka, aby pochopil, ako sa na úrovni neurálnych obvodov ovláda konkrétne správanie a funkcie-a aby ich bolo možné ľubovoľne ovládať stlačením tlačidiel na jeho rádiom ovládanom zariadení, ktoré napája elektródy. implantované do mozgu. Ovládanie pohybov, zmena myšlienok, vyvolávanie spomienok, zúrivosti a vášne bolo všetko na dosah ruky Delgada.

Vyhliadka na ovládanie mozgu človeka elektrickou stimuláciou je pre mnohých znepokojujúca, ale súčasné metódy liečenia duševných a neurologických porúch sú žalostne neadekvátne a príliš tupé. Neurologické a psychoaktívne lieky okrem toho, na ktorý sa zameriavajú, postihujú mnoho ďalších nervových obvodov, čo spôsobuje rozsiahle vedľajšie účinky. Ovplyvnený bude nielen mozog, ale každá bunka v tele, ktorá interaguje s liekmi, ako sú SSRI na liečbu chronickej depresie.

Armáda používa túto metódu na urýchlenie učenia a zlepšenie kognitívnych výkonov u pilotov. Metóda je taká jednoduchá, zariadenia na stimuláciu mozgu je možné kúpiť cez internet alebo si ich môžete vyrobiť sami z deväťvoltových batérií. Ale prístup „urob si sám“ robí z užívateľa experimentálne morča.

Na historickom pozadí etických výpadkov a obáv, ktoré pred desaťročiami obmedzovali výskum mozgovej stimulácie pre duševné choroby, sa dostávame do bodu, kedy bude neetické odoprieť ľuďom trpiacim liečbou závažných duševných alebo neurologických chorôb optogenetickou alebo elektrickou stimuláciou ich mozgu, alebo odmietnuť objektívne diagnostikovať ich stavy čítaním elektrickej aktivity ich mozgu.

Nové možnosti priamej kontroly a manipulácie s elektrickou aktivitou mozgu vyvolávajú skľučujúce etické otázky z technológie, ktorá predtým neexistovala.

Ale džin je mimo fľaše. Radšej ju spoznajme.