Najväčší nárast tržieb za 44 rokov zaznamenávajú v USA napriek pandémii. Analytici tvrdia, že tržby vo fiškálnom roku, ktorý sa práve skončil, vyskočili o 18 percent rekordný ročný nárast od roku 1977. Napriek pandémii, recesii a množstvu znížení daní federálne daňové príjmy rastú.

Analytici tvrdia, že tržby vo fiškálnom roku, ktorý sa práve skončil, vyskočili o 18 percent-najväčší ročný nárast od roku 1977. Podľa nestranného rozpočtového úradu Kongresu, ktorý odhaduje, že celkové príjmy vlády prvýkrát prekročili 4 bilióny dolárov, to znamená o 627 miliárd dolárov viac ako v roku 2020.

Najväčší ročný nárast tržieb za 44 rokov v USA vo fiškálnom roku

Trump ako jednu zo svojich prvých priorít výrazne znížil dane z príjmu právnických osôb, dúfajúc, že ​​takto kúpi svoje znovuzvolenie.

Niečo tu teda nesedí 🙂

“Oni sú len na vzostupe,” povedal Mark Booth, bývalý špičkový prognostik agentúry. “Je to veľmi neobvyklé.”

Napriek tomu, že demokrati kladú dôraz na bohatých, ktorí neplatia svoj spravodlivý podiel na daniach, tento rast je spôsobený odvodmi, ktoré platia predovšetkým bohatí. Napríklad príjmy z dane z príjmu právnických osôb vyskočili o 75 percent, hovorí CBO. Vďaka 370 miliardám dolárov sa ľahko dostali na prvé miesto tam, kde boli bezprostredne pred tým, ako republikáni v rámci zákona o znížení daní a pracovných miest znížili korporátnu sadzbu.

Tento rast bol relatívne málo zaznamenaný, pravdepodobne zakrytý vládnymi rozpočtovými deficitmi a kongresovými bojmi o dane a výdavky.

Je však veľmi neobvyklé, že vláda vidí veľkú vlnu príjmov v dôsledku hospodárskeho poklesu. Po recesii príjmy zvyčajne padajú, pretože pretože príjmy ľudí klesajú, sú voči ministerstvu financií dlhovaní menej.

Pokles koronavírusu bol oveľa rozdvojenejší, pričom ľuďom s vyššími príjmami, ktorí platia väčšinu federálnych daní, sa darí oveľa lepšie ako ľuďom s nízkymi príjmami.

“Príjmy sú zvyčajne ťažko zasiahnuté rok po recesii,” povedal Booth.

“Tentoraz je to naopak.”

Ministerstvo financií chce tento týždeň zverejniť svoje konečné rozpočtové čísla za fiškálny rok, ktorý sa skončil 30. septembra. Očakáva sa, že budú dôsledne sledovať odhady CBO zverejnené v piatok.

Podľa CBO sa nárasty prejavili vo všetkých hlavných kategóriách daní, pričom tržby v podnikoch zaznamenali najväčší nárast vďaka lepším ziskom, než sa očakávalo.

Platby veľkých spoločností sa v dôsledku zníženia daní republikánov v roku 2017 prepadli a v nasledujúcom roku klesli takmer o tretinu na 205 miliárd dolárov. Skutočne sa začali vracať až v minulom fiškálnom roku a potom sa zotavili do takej miery, ktorá analytikov prekvapila.

CBO opakovane revidovalo svoje odhady smerom nahor a stále sa dostalo príliš nízko. S 370 miliardami dolárov by bol daň z príjmu právnických osôb najväčší, aspoň v nominálnom vyjadrení, od roku 2007. Ďalší veľký rast 33 percent prišiel s „nezrazenými“ príjmami, ktoré zahŕňajú rôzne dane, na ktoré sa nevzťahujú zrážky zo strany zamestnávateľov.

CBO neposkytla rozpis týchto odvodov. Veľké zmeny tam však zvyčajne vedú k realizácii kapitálových ziskov a platbám neregistrovaných spoločností. A agentúra predtým zvýšila odhady daní z kapitálových výnosov za posledný rok. Podľa odhadov CBO sa dane z príjmu fyzických osôb zvýšili o 27,5 percenta. Aj tie sú neprimerane platené dobre situovanými, pričom 80 percent pochádza z 10 percent najlepšie zarábajúcich ľudí.

K nárastu došlo napriek tomu, že zákonodarcovia v dôsledku pandémie schválili sériu znížení daní. V tom čase sa podľa odhadov malo v roku 2021 stáť takmer 500 miliárd dolárov, čo ich urobí väčšími, ako sú náklady na zníženie daní v prvom roku zahrnuté v legislatíve republikánov z roku 2017.

Niektoré zníženia daní súvisiace s pandémiou, ako napríklad úver na udržanie zamestnancov, ktorý mal pomôcť udržať pracovníkov na mzdách, boli však menej populárne, ako zákonodarcovia predpokladali to, že škrty v Kongrese berú, neznamená, že ich každý musí nevyhnutne využiť.

Celkový rast tržieb nebol len anomáliou v porovnaní s rokom 2020, keď tržby klesli len o 1,2 percenta na 3,420 bilióna dolárov. Príjmy v roku 2021 stále rástli o 17 percent, aj keď v porovnaní s úrovňami roku 2019, pred pandémiou.

Príjmy sú nestále, ale dvojciferné ročné prírastky sú neobvyklé od roku 1977 sa vyskytlo iba 11 takýchto prípadov.


Ako vyzerá ružová záhrada v Bielom Dome a Pandora Papers, toto nie je na smiech – Biely dom a ružová záhrada vo Washingtone, Pandora Papers dokumenty


V júli CBO predpokladala, že príjmy v roku 2022 budú predstavovať 18,1 percenta HDP, čo je najviac za 20 rokov. Teraz sa zdá, že agentúra to bude musieť príliš zrevidovať.