Migranti budú presídlení do Rwandy, lebo Boris Johnson, ktorý sa zaviazal splniť sľuby po brexite, že bude kontrolovať britské hranice, oznámil tvrdý zásah proti pašeráckym trasám cez Lamanšský prieliv a uviedol, že migranti, ktorí nespĺňajú prísne azylové kritériá, budú letecky prevezení do 6000 míľ na prípadné presídlenie tam.

Migranti z Británie pôjdu do Rwandy, tvrdá politika začína

Británia nasadí Kráľovské námorníctvo, aby hliadkovalo nad kanálom a zachytávalo plavidlá, ktoré vyplávali z francúzskeho pobrežia, povedal Johnson. Pašerákom odsúdeným za pilotovanie remesiel hrozí doživotie. Podľa plánu, ktorý si vyžaduje schválenie parlamentu, bude väčšina migrantov, ktorí nelegálne prejdú, považovaná za neprípustnú, aby požiadala o azyl v Británii, pretože ich cesty viedli cez bezpečné krajiny pred ich príchodom do Spojeného kráľovstva.


Nevidím jediný dôvod prečo by nemohli isť do Ruska, obrovskej krajiny zázrakov, bez ľudí. Tam je všetko zakázané a to by migrantom určite vyhovovalo. Wagner môže učiť afričanov po rusky a za ruský jazyk im KGBák dá ruské občianstvo 🙂


Johnson navrhol, že „desaťtisíce“ takýchto migrantov by mohli byť poslané do štátu Commonwealthu, ktorý by ich mohol prijať ako utečencov alebo ich poslať späť do ich domovských krajín. Británia nie je jediná, kto sa snaží sťažiť nelegálnu migráciu – a presunúť azylový proces „offshore“.

Dánsko minulý rok tiež skúmalo migračnú dohodu s Rwandou. Izrael sa v pilotnom programe pokúsil presvedčiť nelegálnych migrantov z Eritrey a Sudánu, aby prijali hotovosť a jednosmernú letenku.

Britskí predstavitelia tvrdia, že všetci neprípustní dospelí, ktorí prídu od 1. januára, budú poslaní prenajatými lietadlami. Británia nepošle deti ani maloletých bez sprievodu, ani úrady nerozbijú rodiny s deťmi. Jednotlivci, o ktorých sa predpokladá, že majú uskutočniteľné žiadosti o azyl, môžu zostať v Británii, aby pokračovali vo svojich prípadoch, ale už nebudú ubytovaní v hoteloch. Namiesto toho budú bývať v bývalých vojenských kasárňach v severnom Anglicku.

„Je pozoruhodným faktom, že okolo siedmich z 10 z tých, ktorí minulý rok priplávali na malých člnoch, boli muži mladší ako 40 rokov, ktorí platili pašerákom ľudí, aby sa postavili v rad a využili našu kapacitu pomáhať skutočným ženám a detským utečencom,“ povedal Johnson.

“Je to obzvlášť zvrátené, pretože tí, ktorí sa pokúšajú o prechod, neutekajú priamo pred bezprostredným nebezpečenstvom, ako je zamýšľaný účel nášho azylového systému,” povedal. “Prešli zjavne bezpečnými krajinami, vrátane mnohých v Európe, kde mohli – a mali – požiadať o azyl.”

Britská ministerka vnútra Priti Patel odcestovala, aby podpísala dohodu, ktorá zahŕňa pomoc tejto krajine vo výške 160 miliónov dolárov. Plán, ktorý je súčasťou nového zákona o národnosti a hraniciach, sa teraz dostáva do parlamentu. Veľkú väčšinu tam má Johnsonova Konzervatívna strana.

Yvette Cooperová, líderka opozičnej Labouristickej strany, označila návrh za „nerealizovateľný, neetický a vydieračský“. Cooper tweetovala, že Austrália, ktorá posiela neoprávnených migrantov, ktorí prichádzajú po mori do tretích krajín, minula na program miliardy dolárov. Varovala, že to urobí aj Británia.

Austrália dlho posielala žiadateľov o azyl, ktorí prišli loďou, na ostrove Manus v Papue-Novej Guinei a na malom tichomorskom ostrovnom štáte Nauru.

Austrália minulý rok potvrdila svoju dohodu s Nauru a zopakovala svoju tvrdú politiku. „Každý, kto sa pokúsi o nelegálnu námornú cestu do Austrálie, bude vrátený späť alebo prevezený na Nauru na “spracovanie”. Nikdy sa neusadia v Austrálii“.!


V minuloročnom hodnotení Spojené kráľovstvo odporučilo, aby východoafrický národ začal vyšetrovanie obvinení z mimosúdnych vrážd, úmrtí v štátnej väzbe, nútených zmiznutí a mučenia.

“Je to jasný prípad, keď si Európa myslí, že Európania v ohrození majú väčšie právo žiť v mieri a vybudovať si lepší život ako ľudia z Afriky,” povedal právnik Bukarti s odkazom na niekoľko miliónov Ukrajincov, ktorí utiekli zo svojej vlasti po ruskej invázii. Británia udelila týmto utečencom 25 000 víz, hoci mnohí ešte neprišli.

Kritici rwandského prezidenta pravidelne čelia svojvoľnému zadržiavaniu a bitiu, poznamenal Lewis Mudge, riaditeľ Human Rights Watch pre strednú Afriku a je známe, že súdne procesy nie sú spravodlivé. “Ktokoľvek, kto je dokonca vnímaný ako kritický voči vláde alebo jej politike, môže byť terčom,” uviedol vo štvrtok vo vyhlásení.

Nie všetci migranti do Británie prichádzajú na vratkých člnoch po tom, čo sa vyrovnali s rýchlo sa pohybujúcim prílivom a častými búrkami v Lamanšskom prielive. Niektorí sú pašovaní v lodných kontajneroch, nákladných autách a vlakoch cez podmorský tunel z Francúzska. V roku 2019 našli telá 39 Vietnamcov – vrátane dvoch chlapcov a ôsmich žien v chladiarenskom ťahači, ktorý opustil jeho vodič v juhovýchodnom Anglicku. Pri jedinom incidente v novembri zahynulo pri pokuse o prechod najmenej 27 migrantov .