Medzinárodný trestný súd sa zaoberá prezidentom Filipín Rodrigom Duterteom. Filipínsky prezident a jeho vrahovia policajti sú zatiaľ mimo dosahu zákona. Naposledy krížil meče s ICC v Haagu v júni, keď jeho prokurátori žiadali povolenie sudcov na jeho vyšetrenie. V tom čase reagoval odmietnutím: „Kecy!“ Napriek tomu, keď súd 15. septembra oznámil, že umožní úplné vyšetrenie jeho vojny proti drogám, ktorá si vyžiadala tisíce životov, bol pán Duterte netypicky civilný.

Medzinárodný trestný súd v Haagu, filipínsky prezident Duterte

Keď sa k tejto téme nakoniec odvolal, bolo to bez pomenovania icc. 21. septembra prezident povedal Valnému zhromaždeniu OSN, že filipínsky justičný systém sa bude zaoberať akýmikoľvek excesmi v jeho kampani. Prezidentov hovorca Harry Roque už skôr poukázal na rôzne prekážky s ktorými by súd mohol niekedy postaviť pána prezidenta alebo jeho strážcov zákona. Medzi hlavné patrí odmietnutie vlády pomôcť vyšetrovateľom s ich vyšetrovaním. Tento argument však ignoruje možnosť, že budúcoročné prezidentské voľby môžu nainštalovať novú administratívu, ktorá sa menej zaujíma o ochranu drogových bojovníkov pred právom.

Príslušné vraždy sa začali zhruba v čase, keď sa pán Duterte stal prezidentom, v polovici roku 2016. Jeho rétorika v kampani bola plná výziev na zabitie obchodníkov s metamfetamínom, aby zachránili Filipíny pred narko štátnosťou. Keď strážcovia zákona začali riadne strieľať podozrivých, pán Duterte ich opakovane vyzýval a sľuboval, že ich ochráni pred následkami.

Keď sa mŕtvoly hromadili, vraždy boli pod drobnohľadom prokurátorov icc. Pán prezident reagoval na začatie predbežného vyšetrovania súdu v roku 2018 odňatím Filipín z jurisdikcie icc, hoci krajina zostala v kompetencii ešte jeden rok. Súd tento mesiac oznámil svoje rozhodnutie umožniť prokurátorom vyšetrovať a poukázal na to, že si „ponecháva právomoc vo vzťahu k údajným zločinom“ ku ktorým došlo „až do“ vrátane dátumu oficiálneho odchodu Filipín v marci 2019.

Zákonný spôsob sebaobrany, zabíjaj z blízka

Väčšina zabíjaní prebiehala podľa vzoru. Policajti by pátrali po podozrivých a žiadali ich vydanie. Podľa oficiálnej verzie ozbrojení obchodníci s drogami zbláznení potom spustili paľbu a vyprovokovali policajtov k odvetným opatreniam a zastreleniu podozrivých zákonným spôsobom, pretože konali v sebaobrane.

Po prvých stovkách prerozprávaní tohto druhu príbehu sa alternatívna verzia začala javiť ako pravdepodobnejšia.

V tejto verzii, ako to uvádzajú svedkovia, polícia vtrhla na miesto činu, chladnokrvne zastrelila narkomanov postihnutých chudobou alebo drobných dílerov, ktorých tam našli, potom na zabité obete zasadila strelné zbrane a balíky metamfetamínu, aby ich obvinila.

Polícia a ďalšie orgány činné v trestnom konaní pripúšťajú, že do 31. júla tohto roku zahynulo 6 181 ľudí pri ich operáciách proti obchodu s drogami, odkedy sa stal prezidentom Duterte. Monitorovatelia ľudských práv si myslia, že úradník vynechal ďalšie tisíce vrážd.

Ústava obmedzuje prezidentov na jedno funkčné obdobie, takže pán musí v júni odstúpiť. Povedal, že namiesto toho bude kandidovať na podpredsedu. Ale zastávanie tohto úradu mu pravdepodobne neposkytne imunitu, pokiaľ nemá sympatického nástupcu; tieto dve funkcie sú volené oddelene.

Jednou z pravdepodobných kandidátov na vedúcu úlohu je jeho dcéra Sara, starostka južného mesta Davao, hoci hovorí, že nemá záujem kandidovať. Ďalším je odcudzený spojenec pána Duterteho, senátora Mannyho Pacquiaa, nedávno boxujúceho svetového šampióna v penzii, ktorý oznámil svoju kandidatúru. Potenciálne menej sympatickým uchádzačom je Isko Moreno, starosta Manily.

Politici, ktorí sú ostrejšie proti pánovi prezidentovi a jeho vojne proti drogám, musia zatiaľ potvrdiť, že budú kandidovať. Ak tak urobia, niektorí sa môžu pokúsiť vyhrať hlasy so sľubmi kampane, ktoré prinesú spravodlivosť rodinám mŕtvych. Napriek tomu, že pán Duterte je v prieskumoch stále a bezprecedentne obľúbený, Filipínci majú pochybnosti o rozsahu násilia v jeho vojne proti drogám.

Vo voľbách môže byť ohrozená sloboda pána prezidenta a jeho presadzovateľov. To sľubuje, že bude súťaž neobvykle divoká. Novozískaná prezidentova zdvorilosť pravdepodobne nevydrží.


Asi keď niekto nedokáže ovládať ľudi na diaľku, tak ich rovno postrieľa na blízko 🙂

Závesné Lampy

Závesné Lampy